Awards, Earthmoving News

CCF WA recognises best in the West

Western Australia’s best early, middle and senior civil construction professionals have been recognised at the 2022 Civil Contractors Federation WA (CCF WA) Industry and Training Awards

Apprentice of the Year – L to R: Construction Training Fund CEO Tiffany Allen, Apprentice of the Year Gyce Little from RJV, Education and Training Minister Sue Ellery

The awards highlighted the exceptional talent in the civil construction industry throughout the state, and were presented by Education and Training Minister, Sue Ellery.

Awards acknowledged outstanding achievements in training, engineering, project management, supervision, administration, plant operations, Aboriginal engagement and enterprise, safety and environmental management.

Held on Friday May 20, the awards attracted over 450 industry guests from as many as 60 companies. In all, 19 awards were presented with winners selected from a field of 77 nominees.

Among the winners were Gyce Little from civil construction and mining services contractor RJV, who was named Apprentice of the Year.

The Women in Civil award was jointly awarded to Alyssa Nixon Lloyd of Fulton Horan and Courtney Wieffering of infrastructure service group Valmec.

The Engineer of the Year was also presented to joint winners Bradley Saunders (Ertech) and Jack Sweeney (Melchor).

CCF WA chief executive Andy Graham congratulated all winners and nominees for their contribution to the state’s civil construction sector.

“The civil construction industry has stepped up once again, delivering on a record government infrastructure spend this financial year, and all through the immense challenges of COVID disruptions,” Graham says.

“Congratulations to both winners and nominees in each category.”

The 2022 CCF WA Industry & Training Award winners are:

  • Aboriginal Civil Trainee of the Year – George Narkle, Carey Group Holdings
  • Aboriginal Engagement Award – Fulton Hogan Southern Network Contract
  • Aboriginal Enterprise Award – Carey Group Holdings
  • Administration Coordinator of the Year – Lisa Russell, BMD Constructions
  • Apprentice of the Year – Gyce Little, RJV
  • Certificate II Trainee of the Year – Jozsef Everingham, Motivation Foundation
  • Certificate III Trainee of the Year – Ben Connell, Georgiou Group
  • Certificate IV Trainee of the Year – Michael Kerrigan, Fulton Hogan
  • Engineer of the Year – Bradley Saunders, Ertech & Jack Sweeney, Melchor (joint winners)
  • Environmental Achievement Award – Enviro Infrastructure
  • Plant Operator of the Year – Klemm Dykes, WA Limestone
  • Project Manager of the Year – Aaron Livingstone, BMD Constructions
  • Safety Coordinator of the Year – Ben Derry, Georgiou Group
  • Safety Program of the Year – East Kimberley Civil & Plant
  • Site Supervisor of the Year – Michael Watts, Whittens
  • Training Coordinator of the Year – Jason Stern, Georgiou Group
  • Training Employer of the Year – Georgiou Group
  • Women in Civil Award – Alyssa Nixon-Lloyd, Fulton Hogan & Courtney Wieffering, Valmec (joint winners)
  • Workplace Health & Safety Award – Buckby Contracting
Send this to a friend